چاپ دیجیتال یا افست

چاپ دیجیتال یا افست ؟ تفاوت و مزایاها و معایب | برگ زرین

چاپ دیجیتال یا چاپ افست ازجمله روش‌های متداول چاپ بر روی کاغذ می‌باشند. اگر چاپ روزنامه بر روی لوله‌های بزرگ را دیده‌اید، باید بگوییم که این همان چاپ افست می‌باشد. درواقع این روش از چاپ، به‌ عنوان یکی از رایج‌ترین روش‌ها در دنیای چاپ شناخته‌شده است. در این روش کارها و سفارش‌های چاپی شما در تیتراژ و کیفیت بالا چاپ خواهد شد.

چاپ دیجیتال از دیگر روش‌های چاپ بر روی انواع کاغذ می‌باشد. برخلاف روش بالا، این روش از چاپ برای سفارش‌های چاپ در تیتراژهای محدود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر شما هم برای خرید و چاپ بر روی محصولات کاغذی دچار سردرگمی هستید و نمی‌دانید سفارش خود را به‌صورت چاپ افست یا چاپ دیجیتال انجام دهید، خواندن ادامه‌ی این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم. ما در این مطلب قصد داریم تا شمارا با تفاوت میان این دو نوع از چاپ آشنا کنیم تا در آخر بتوانید بهترین روش چاپ را انتخاب نمایید.

چاپ دیجیتال یا افست ؟ تفاوت و مزایاها و معایب | برگ زرین
چاپ دیجیتال یا افست ؟ تفاوت و مزایاها و معایب | برگ زرین

تفاوت چاپ افست با چاپ دیجیتال

طراحی مناسب، رنگ و چاپ باکیفیت ازجمله ویژگی‌هایی است که هنگام خرید برخی محصولات کاغذی مانند کتاب‌های ادبی نفیس، تمبر، مجله، بروشور، کاتالوگ، پوستر، نقشه و کارت ویزیت بسیار مهم و تأثیرگذار می‌باشد. همچنین اگر در بازار این نوع از محصولات کار می‌کنید، توجه به فاکتورهای بالا نیز اهمیت دارد. بااین‌حال حتی اگر تمامی موارد گفته‌شده در بالا بررسی شود، اما همچنان با این سؤال تکراری روبه‌رو هستید که چاپ افست یا چاپ دیجیتال را برای محصول مورد نظر خود انتخاب کنید؟

این دو نوع از چاپ، مزایا و معایب مختلفی دارد. برای انتخاب روش درست چاپ بهتر است که ابتدا تفاوت‌های این دو را بررسی کرده تا شما بتوانید تصمیم مهم خود را برای انتخاب بین این دو نوع چاپ بگیرید. در بخش زیر قصد داریم تا تفاوت عمده بین این دو تکنیک چاپ را توضیح دهیم.

مزایای و معایب چاپ افست
مزایای و معایب چاپ افست

مزایای چاپ افست

 • اگر کیفیت تصویر هنگام چاپ برای شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، این نوع از چاپ را به شما توصیه می‌کنیم. تمامی تصاویر شما بعد از چاپ، کاملاً تمیز و متمایز بوده و هیچ نقطه و خطی در آن مشاهده نخواهید کرد. درواقع این روش بهترین نوع کیفیت چاپ را برای شما به ارمغان می‌آورد.
 • با این نوع از چاپ، رنگ‌ها را بهتر خواهید دید. علت این ویژگی این است که چاپ افست می‌تواند رنگ‌های جوهری را برای هر کار به‌خوبی ترکیب کند. درنتیجه رنگ‌ها بهتر چاپ خواهد شد.
 • برای پروژه‌های گرافیکی با حجم بالا، این نوع از چاپ بسیار مقرون‌به‌صرفه می‌باشد؛ بنابراین اگر کار چاپی با حجم بالا دارید و از نظر زمان و هزینه در مضیقه هستید، برای انتخاب چاپ افست یا دیجیتال، بهتر است نوع اول را انتخاب کنید. در این روش، علاوه بر کاهش قابل توجه هزینه‌ها، سرعت چاپ نیز بیشتر می‌باشد.
 • با انتخاب چاپ افست، برای چاپ بر روی جنس‌های مختلف کاغذ دست شما باز است؛ بنابراین برای چاپ بر روی هر نوع کاغذ با تیتراژ بالا هیچ نگرانی نخواهید داشت.

معایب چاپ افست

 • اگر حجم کار شما بسیار پایین است، به‌هیچ‌عنوان این نوع از چاپ توصیه نمی‌شود. به این دلیل که کارهای چاپی با حجم کم، هزینه‌ی بسیار بالایی برای شما دارد.
 • اگر یکی از چاپ‌ها بر روی صفحات دچار مشکل شود، در واقع یک دسته از صفحات خراب‌ می‌شود و مجبور هستید که تمام فرایند آماده‌سازی را از اول شروع کنید.
 • به این دلیل که تنظیمات چاپگر از قبل تنظیم می‌شود، اصلاح طرح در حین فرایند چاپ امکان‌پذیر نیست. همچنین تنظیمات و شرایط چاپ نیز در حین فرایند چاپ  قابل تغییر نمی‌باشد.

لیست خدمات چاپ افست برگ زرین

مزایا و معایب چاپ دیجیتال
مزایا و معایب چاپ دیجیتال

مزایای چاپ دیجیتال

 • چاپ دیجیتال برای کار چاپی با حجم کم، بسیار مقرون‌به‌صرفه می‌باشد. درواقع این روش برای کارهای محدود، هزینه‌ی کمتری نسبت به چاپ افست دارد؛ بنابراین اگر کار شما کم و بودجه محدودی دارید، چاپ دیجیتال را به شما پیشنهاد می‌دهیم.
 • ·         اگر برای تحویل یک پروژه زمان کمی در اختیار دارید و برای انتخاب چاپ افست یا چاپ دیجیتال سردرگم هستید، چاپ دیجیتال می‌تواند یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب برای شما باشد. به این دلیل که در این نوع چاپ نیاز به راه‌اندازی و سایر اقدامات ندارید؛ بنابراین کار شما در فرصت بسیار کم آماده خواهد شد.
 • در فرایند چاپ دیجیتال می‌توان وقفه ایجاد کرد؛ یعنی اگر کیفیت چاپ برای شما مطلوب نبود، می‌توان چاپ را متوقف کرده و کیفیت آن را به‌طور جداگانه بررسی کنید.
 • یکی از مهم‌ترین مزایای چاپ دیجیتال سفارشی بودن آن می‌باشد. بدین معنا که شما می‌توانید تصاویر، رنگ‌ها و طراحی کاغذ را در طول فرایند چاپ به‌سادگی تغییر دهید. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید این کار بدون هیچ‌گونه افزایش زمان چاپ، قابل اجرا است.
 • به دلیل درصد کمتر خطا، کاغذ کمتری هدر می‌رود.

معایب چاپ دیجیتال

 • اگرچه چاپ دیجیتال در حال پیشرفت می‌باشد، اما از نظر کیفیت و کنترل رنگ‌ها نسبت به چاپ افست از دقت کم‌تری برخوردار می‌باشد.
 • برای کارهایی با حجم بالا، هزینه‌ی تمام‌شده‌ی آن بسیار بیشتر از چاپ افست می‌باشد. درنتیجه انتخاب مناسبی برای کارها با حجم بالا نیست.
 • اگر تجربه‌ی چاپ دیجیتال را داشته باشید، متوجه خواهید شد که جوهر چاپگر دیجیتال، به‌خوبی جذب کاغذ نمی‌شود. درنتیجه ترک‌هایی بر روی صفحه ظاهر می‌شود. این در حالی است که چنین مسئله‌ای را در چاپ افست نخواهید دید.
 • برخلاف چاپ افست، امکان چاپ بر روی انواع مختلف کاغذها وجود ندارد.

لیست خدمات چاپ دیجیتال برگ زرین

 چاپ افست یا چاپ دیجیتال، کدام‌یک بهتر است؟

در بخش بالا چاپ دیجیتال و چاپ افست را به‌طور جداگانه بررسی کردیم. با این‌حال ممکن است همچنان این سؤال برایتان مطرح باشد که چه زمانی از چاپ افست یا چاپ دیجیتال استفاده کنیم؟ به همین دلیل در ادامه‌ی این مقاله نکاتی را مطرح می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تا بهترین و مناسب‌ترین روش را برای کار چاپی خود انتخاب کنید.

میزان حجم کار

 اگر پروژه گرافیکی شما بزرگ است و می‌خواهید در تیتراژ بالایی چاپ شود، چاپ افست را به شما پیشنهاد می‌دهیم. با استفاده از این نوع چاپ، هزینه کمتری را خواهید پرداخت.

زمان تحویل پروژه

 اگر برای تحویل پروژه خود عجله دارید و یا قصد چاپ در آخرین لحظه را دارید، چاپ دیجیتال را انتخاب کنید تا دچار مشکل نشوید. به این دلیل که چاپ افست زمان بیشتری برای تهیه زینک و پلیت نیاز دارد. درنتیجه ممکن است کار شمارا در زمان طولانی‌تری آماده کند.

نوع کاغذ

 اگر می‌خواهید که کارت تجاری با کاغذ خاصی چاپ کنید و یا برش و اندازه خاصی از کاغذ مد نظر شما می‌باشد، در این شرایط، انعطاف‌پذیری چاپ افست بهتر از چاپ دیجیتال می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از چاپ افست، بر روی کاغذهای مختلف در سایز‌ها و برش‌های گوناگون چاپ را انجام دهید.

کیفیت رنگ

 اگر کیفیت رنگ پروژه برای شما اهمیت دارد و یا رنگ خاصی را برای کار گرافیکی در نظر دارید، بین چاپ افست یا چاپ دیجیتال، چاپ افست را به شما پیشنهاد می‌دهیم. تجربه نشان داده است که چاپ دیجیتال رنگ‌های مشابه را در کار ایجاد می‌کند؛ اما با چاپ افست دقیقاً رنگ مورد نظر خود را خواهید دید.

نیاز به دیدن نمونه اولیه

 اگر نیاز دارید تا قبل از چاپ از کیفیت و استاندارد کار خود اطمینان حاصل کنید، چاپ دیجیتال به شما کمک می‌کند تا نمونه‌ی اولیه خود را ببینید. این در صورتی است که ارائه نمونه‌ی اولیه در چاپ افست برای شما هزینه زیادی به دنبال خواهد داشت.

 نتیجه‌گیری نهایی

برای چاپ افست یا چاپ دیجیتال، سلیقه شخصی نقش بسیار مهمی در انتخاب نوع چاپ دارد، اما اطلاع از تفاوت بین چاپ دیجیتال و چاپ افست به شما کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری بهتری را برای انتخاب بهترین شیوه چاپ داشته باشید.

3/5 - (1 امتیاز)
این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

1 دیدگاه برای “چاپ دیجیتال یا افست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با کلیک بر روی هر یک از گزینه های زیر میتوانید وارد نرم افزار موردنظر شده و اقدام به سفارش و مشاوره نمایید.

تلفن های تماس: 02144758040 – 09396112596

مجتمع چاپ و تبلیغات برگ زرین | لوگو

باما تماس بگیرید

شماره تماس

02144758040-50

سروش + تلگرام و واتساپ

09396112596

پست الکترونیکی

bargezarrin.print[at]gmail.com

مشاوره تلفنی رایگان

همین الان ، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد و دکمه درخواست را ثبت نمایید تا در کوتاه ترین زمان یکی از کارشناسان ما با شما تماس حاصل فرمایید.